در مسابقات خورشیدی سال 2013 تیم دانشجویان اتریشی بالاترین مقام را برای طراحی خانه ای پایدار کسب کردند.

 

 

1

یک تیم دانشجویی اتریشی از دانشگاه تکنولوژی Vienna  در مسابقات خورشیدی سازمان انرژی آمریکا سال 2013 ، بالاترین امتیاز را برای " طراحی ، ساختن و ایجاد بیشترین صرفه جویی در هزینه و انرژی کار آمد و جذب انرژی خورشیدی خانه " کسب کردند. این خانه ، خانه ای نو آورانه و پایدار و مکانی برای زندگی الهام بخش می باشد . و طراحان آن برای طراحی خانه ای ساده و هوشمند که مناسب برای سبک ها و ناحیه های مختلف آب و هوایی می باشد به خود می بالند.

 

30

 7

در طی دوره ی طراحی دانشجویان دانشگاه تکنولوژی وینا، به ایده های مختلف برای پلان ها و طراحی داخلی به اندازه ی نمای ساختمان فکر شد .با هدف اولیه ی طراحی یک مکان جمع و جور و خانه یی با صرفه جویی در مصرف انرژی مطابق با نیازهای کاربران و سایت های متفاوت . در نتیجه به خانه ی انرژی و آتریوم مانند رسیدند که برای دو شخص در نظر گرفته شده است که کاملا به صورت خودکار از انرژی خورشیدی قدرت می گیرد .

28

8

بر اساس زمان تحویل ساختمان و با توجه به استاندارد های متعدد حمل و نقل وسایل ساختمان این خانه به صورت قاب های چوبی مدولار از پیش ساخته شده ، ایجاد شده است تا اجازه دهد به سرعت و ساده سرهم و مجزا شوند.

 17

این پلان ساده شامل سه ناحیه اصلی می باشد . هسته ی خدماتی ، فضای زندگی (نشیمن)، و یک حیاط مجاورکه شاید به خاطر استفاده شدن در بین نما ی انعطاف پذیر می باشد. یک شیب به وسیله ی نمای پارچه ای پوشانده شده است . که کاربران را ابتدا به شمالی ترین حیاط راهنمایی می کند و سپس به فضای نشیمن 60   متری مرکزی که میتواند به وسیله ی باز کردن المان های شیشه ای بزرگ با حیاط شمالی و جنوبی توسعه داده شود .داخل و دقیقا شرق فضای نشیمن هسته ی خدماتی قرار دارد و یک حمام و اتاق خواب و همه ی تجهیزات فنی برای کنترل خانه ی هوشمند در این قسمت قرار دارد . وابسته به آب و هوا و احتیاجات افراد مقیم آن جا پرده های پارچه ای کمک میکند تا فضای اطراف را بسته یا باز کنیم.

 

3

16

خانه ی با انرژی اضافی همه ی انرژی مورد نیاز خود را از وسایل فتوولتاییکی که بر روی سقف نصب شده است تولید میکند.تولید آب سرد و گرم برای حرارت فضاها ،سرد کردن و گرم کردن خانگی آب بسته به دو پمپ تبدیل هوا به آب می باشد. تهویه ی مطبوع هوا به وسیله ی یک واحد   ERV    (دستگاه بازیابی تهویه انرژی که در فصول گرم تر سیستم از پیش خنک سازی شده و رطوبت آن از دست می رود و در فصول سرد با رطوبت زایی و پیش گرما زایی همرا ه می باشد و اینگونه هوای مطبوعی را در فصول مختلف در فضای خانه ایجاد می کند .) که به عنوان یک مبدل حرارت و رطوبت بین هوای آلوده شده و هوای تازه ی جذب شده عمل می کند . یک سیستم عملکردی کف که آب و هوای کل ساختمان را با استفاده از آب ، هوا و ...تنظیم می کند و به صورت کار آمد گرما ، سرما و هوای تازه را برایایجاد آب و هوای مطبوع داخل فضا تهیه می کند . به علاوه نوآوری زیر دوشی انرژی حرارتی را از آب زهکشی از بین یک مبدل حرارتی بازیابی میکند و به طور قابل ملاحظه ای انرژی خالص مورد نیاز برای بهداشت روزانه را را کاهش داد ه است .

29

4

همکاری چوب های مدولار ساختمانی سبک وزن را ایجاد کرده است و استفاده از متریال های دوستدار طبیعت و انرژی تجدید پذیر به علاوه اتوماسیون پیچیده ی خانه ای پایدار و با کیفیت بالایی را ساخته است که برای احتیاجات متفاوت کاربران و سایت ها وفق داده می شود .

23

 

 2

10

12

15

 

منبع : سایت  www.archdaily.com