خانه‌های موجود در شهرهای بزرگ مزایای زیادی دارند، اما حیاط جزء این مزایا نیست. طراحان در شهرها وقتی نوبت به طراحی فضاهای فشرده خانه‌ها می‌شود مجبورند ایده‌های خاصی را مدنظر بگیرند تا یک فضای تنگ و کوچک تبدیل به حیاطی کاربردی و راحت شود. در این‌جا اندازه مهم نیست چراکه‌ ایده‌هایی وجود دارد که از طریق آن می‌توان کارایی حیاط‌های کوچک را به بیش‌ترین حد خود رساند.

1.فضای خود را چند قسمت کنید: با استفاده هوشمندانه ازنیمکت و میزهای سفارشی کاربردهای حیاط خود را افزایش دهید و مبلمان را به‌گونه‌ای در فضا بچینید که قسمت‌های مختلفی برای استراحت، غذا خوردن، گفتگو، و غذا پختن فراهم شود.
2.از یک نور پردازی هوشمندانه استفاده کنید: این فضا هم‌چنین دارای ایده‌های نورپردازی مختلفی است. چراغ‌های دیواری وظایف مختلفی را در این حیاط به عهده دارند. آن‌ها فضای پخت و پز و گیاهان را به طور خاص و فضای کلی را به طور عام روشن می‌کنند.
3.فضای درونی خانه را امتداد و گسترش دهید: به نظر شما کدام‌یک از اتاق‌های خانه کوچک است. چنین فضایی را در فضای بیرونی خانه طراحی کنید. آیا آشپزخانه شما بیش از حد کوچک است؟ آیا به یک اتاق نشیمن بزرگ‌تر نیاز دارید؟ چرا این فضا را در بیرون خلق نمی‌کنید؟ با گسترش تکنولوژی‌ وسایل مخصوص فضاهای بیرونی اکنون می‌توان هر فضایی را در بیرون از خانه به وجود آورد.
4.فضای داخلی را کامل کنید: برای طراحی حیاط خانه از همان رنگ‌ها و سبکی استفاده کنید که در فضای داخلی خانه خود استفاده کرده‌اید. «از رنگ‌ها و بافت‌های مشابه فضای داخلی استفاده کنید تا این دو فضا به هم پیوند بخورند. این کار چیزی بیش‌تر از اضافه کردن دو صندلی و یک میز غذاخوری است. یک میز غذاخوری ساده با صندلی‌های چوبی شما را به استفاده از فضای بیرونی مشتاق خواهد کرد. برای این کار ازمبل های ساده و راحت استفاده کنید.
5.با زوایا بازی کنید: اگر فضای بیرونی خانه شما کوچک است، زاویه کفپوش‌های فضا را به سمت عرض فضا بچرخانید تا فضای بیش‌تری در اختیار شما باشد. برای ایجاد فضای بیش‌تر کفپوش‌ها ۴۵ درجه تغییر جهت داده‌ شود.
6.به مقیاس توجه کنید: اگر حیاط خانه شما کوچک است به جای پر کردن آن با یک میز غذاخوری ۱۰ نفره از میزهای پیش‌ساخته سفارشی و با قابلیت تغییر در ابعاد استفاده کنید. به همین ترتیب شما نباید درختی را در فضای خود بکارید که ۳۰ متر ارتفاع دارد و کل فضای شما را تحت‌الشعاع قرار میدهد.
7. از یک متریال استفاده کنید :اگر فضاهای چندمنظوره دارید از یک متریال در طراحی آن‌ها استفاده کنید تا کل فضا یک‌دست و یک‌پارچه شود. «فضاهای کوچک به این یک‌دستی نیاز دارند.» یک فضای بازی جداگانه در نزدیکی محلی که والدین مشغول استراحت هستند باعث می‌شود تا کودکان جلوی چشم آن‌ها باشند و استفاده از یک متریال کل فضا را به هم پیوند داده است.
8. از بی‌نظمی دوری کنید: هر چه عناصر موجود در حیاط شما بیش‌تر باشد کوچک‌تر به نظر می‌رسد. در عوض سعی کنید از نشیمن‌های پیش‌ساخته و سفارشی استفاده کنید، از استفاده از مبل‌های بزرگ بپرهیزید، و گیاهان را تحت کنترل خود درآورید. آرتور می‌گوید: «تنها چیزی که اگر در حیاط از کنترل خارج شود به طراحی شما آسیب می‌زند گیاهان هستند.»
«از بی‌نظمی دوری کنید. به جای گذاشتن ۲۰ گلدان کوچک در حیاط، از ۵ گلدان بزرگ‌تر استفاده کنید. از دو یا سه نوع گیاه و با دو یا سه رنگ استفاده کنید تا فضای شما منظم و سازمان‌دهی‌شده باقی بماند.»
9.فضا را محصور کنید: این حرف با ایده طراحی فضاهای کوچک به‌گونه‌ای که بزرگ‌تر به نظر برسند در تضاد به نظر می‌رسد اما نکته‌ای است که در بعضی از فضاها کاربرد خوبی دارد. وقتی شما یک فضای کوچک را محصور می‌کنید، این فضا دنج و صمیمی می‌شود. چنین کاری را در فضاهای بزرگ به راحتی نمی‌توان انجام داد. هم‌چنین با این کار کاربردهای یک حیاط بیش‌تر می‌شود.
10. به منظره توجه کنید: اگر منظره روبه‌روی حیاط خانه شما ناخوشایند است، با استفاده از مصالح مختلف این منظره را از دید خارج کنید. پیشنهاد مورد علاقه او چارچوب‌های مشبک است. «چارچوب‌های مشبک عناصر بسیار خوبی هستند، چراکه مانعی در برابر منظره ایجاد می‌کنند اما اجازه جریان هوا و ورود نور به حیاط را می‌دهند.»
11. کنتراست را فراموش نکنید: همیشه به کنتراست‌های جذاب فکر کنید اشکال مستطیل و مثلثی را با اشکال مدور ترکیب کنید. گیاهان با شکل‌های متفاوت را در کنار هم قرار دهید.
این کار از کنار هم قرار دادن اشکال یکسان جذاب‌تر است. اگر فضای شما مربع است، از گلدان‌های مربع استفاده کنید اما در وسط این فضا یک میز دایره شکل قرار دهید.
12. میزان نگهداری از حیاط را به حداقل برسانید: یکی از مزایای بسیار خوب فضاهای کوچک این است که به راحتی تمیز می‌شوند. پس این مزیت را خراب نکنید. از گیاهان گلدانی استفاده کنید تا گیاهانی که در خاک باغچه کاشته می‌شوند. خاک موجود در باغچه باعث گل‌آلود شدن فضای شما می‌شود در حالی که نگهداری از گلدان‌ها کار ساده‌تر و تمیزتری است.
13. استفاده از تراس: اگر حیاط شما کوچک است یک تراس طبقه طبقه در آن بسازید. البته هزینه ساخت تراس بسیار زیاد است چراکه ساختار خاصی برای ایجاد آن باید در فضا ساخته شود.
14. شخصیت بخشی: یکی از نکات مهم در طراحی یک حیاط کوچک شخصیت‌بخشی به آن است. شما باید فضایی را طراحی کنید که در یاد دیگران باقی بماند."به شخصیت حیاط خود فکر کنید. شما قطعا دوست ندارید که بگویند عجب حیاط کوچکی. حیاطی که شخصیت دارد دیگران درباره‌اش این‌گونه اظهار نظر نمی‌کنند."
از رنگ‌های اصلی در فضای بازی کودکان و نیز مبلمان، کاشی‌ها و سنگفرش‌های خاص و منحصربه‌فرد برای شخصیت‌بخشی به حیاط استفاده کنید.
15. یک نقطه کانونی ایجاد کنید: نقطه کانونی توجه را از کوچکی فضا منحرف می‌کند. استفاده از آبنما برای حیاط ها کوچک پیشنهاد خوبی است. کارهای هنری و مجسمه‌ها نیز عناصر بسیار خوبی برای ایجاد نقطه کانونی هستند. یک مسجمه ساده با یک نورپردازی خوب در حیاط معجزه می‌کند.
16. از کمک متخصصان استفاده کنید: شاید این‌گونه به نظر نرسد، اما طراحی فضاهای کوچک سخت‌تر و چالش‌برانگیزتر از فضاهای بزرگ است. اما متخصصان برای رویارویی با این چالش‌ها آموزش دیده‌اند.
از یک معمار یا طراح داخلی کمک بگیرید. شما به کسی نیاز دارید که برای کارش یک فلسفه کامل داشته باشد.