رابرت فراست، شاعر آمریکایی معتقد است خانه همان جایی است که وقتی قرار است به آن برگردیم ، همه اجزایش آدم را به سمت خودش میکشد. سویه های معنوی را اگر کنار بگذاریم، قطعا یکی از این اجزایی که آدم را به سمت خانه اش میکشد ، سلیقه ای است که در چیدمان اجزای خانه به کار گرفته است. این چند قدم را بردارید تا به یک دکوراسیون مطلوب و در عین حال شخصی دست پیدا کنید.
1.از نصب تابلو های کوچک روی دیوار های بزرگ اجتناب کنید. با این کار هم ارزش اثر هنری کم میشود و هم دیوار خانه کوچک به نظر می رسد. تابلو های هنری باید دو سوم پهنای دیوار را پوشش دهد تا بشود آنها را یک عنصر دکوراتیو به حساب آورد.
2.اگر میخواهید دیوار های اتاق تان مرتفع به تظر بیاید، از چندین تابلوی عمودی در کنار هم استفاده کنید. اگر دوست دارید دیوار های اتاق تان پهن و طولانی به نظر بیاید چندین تابلوی افقی در کنار هم قرار دهید.
3.نورها میتوانند روی رنگ ها تاثیر بگذارند. برای مثال، نورهای زرد مقداری گرما و زردی به رنگ اضافه می کنند .در مقابل نور های سفیدباعث اضافه شدن کمی رنگ آبی به دیگر رنگ ها میشود.
4.قبل از رنگ آمیزی نهایی ، از علاقه تان مطمئن شوید.شاید بد نباشد که آن را در جای کوچکی امتحان کنید و زمانی که از شدت روشنی ، تیرگی و یا درخشندگی رنگ اطمینان حاصل کردید آنرا برای کل دیوارها به کار ببرید. بهتر است امتحان رنگ را در زیر همان نوری انجام دهید که بیشترین زمان را با آن سپری میکنید.
5.استفاده از تابلو های نقاشی به هماهنگی و زیبایی خانه بسیار کمک می کند، ولی به هنگام نصب این تابلوها باید در نظر داشته باشید که در ارتفاعی بالاتر و یا پایین تر از حد تعریف شده قرار نگیرد. حد تعریف شده نصب تابلو ها در حقیقت همان میانگین قد افراد بزرگسال خانواده است . یعنی در فاصله ایی مابین 158تا170 سانتیمتر از کف زمین . اگر قصد دارید مجموعه ایی از تابلو هارا روی دیوار به نمایش بگذارید ، میتوانید این دامنه را به 130تا185سانتیمتر گسترش دهید.
6.اگر میخواهید اتاق ها بزرگتر از حد واقعی به نظر برسند، از رنگ های روشن و درخشنده استفاده کنید . برعکس اگر فضای وسیعی در اختیار دارید و میخواهید کوچک تر به نظر برسد رنگ های تیره به کار ببرید.
 منبع : کتاب طراحی داخلی منازل مسکونی/دکتر رضا شاطریان