مهدکودک جعبه خانواده

این مرکز آموزشی با عنوان جعبه خانواده (family box) با سرعت بالا در کشور چین به اجرا رسید.جعبه خانواده شعبه ی شماره ۶ آن است که در چینگدائو چین افتتاح شده است. طرح کودکستان  با زیربنای ۴۴۰۰ مترمربع طراحی شده است و شامل فضاهایی از قبیل
استخر مخصوص کودکان، کلاس های درس، غذاخوری و فضای باز برای بازی می باشد.                

یک مرکز تجاری شامل فروشگاه و کتابخانه باعث شده تا زمانی که کودکان در مرکز قرار دارند، والدین از امکانات این مرکز بهره ببرند. همچنین یک فضای فیلتر در ورودی تعبیه شده است، تا هنگامی که کودکان به همراه والدین وارد فضای مهدکودک می شوند، فضای مهدکودک را از مرکز خرید مجزا کند.

طراح از سه رنگ سبز، زرد و آبی برای جداسازی فضاهای داخلی استفاده کرده است که با توجه به خصوصیات شهر چینگدائو انتخاب شده است تا کودکان به راحتی بتوانند فضای مورد نظر خود را پیدا کنند. پله ها و کف فضا با رنگ سفید، فضاهای هوشمند و چند منظوره با رنگ آبی و از رنگ سبز برای فضاهای پرتحرک استفاده شده است.

اتاق ها، فضاهای بازی و کلاس ها به صورت مستقل و جدا می باشند اما وجود دیوارهای متحرک باعث انعطاف پذیری فضا شده است. برای مثال با ترکیب فضای بازی و کتابخانه می توان فضایی را برای گرد همایی یا داستان سرایی ایجاد کرد، هم چنین با ایجاد تغییر در راه پله مرکزی بدون اینکه عنصر ارتباطی به خطر بیفتد می توان یک تئاتر کوچک به وجود آورد و از پله ها به عنوان فضایی برای نشستن استفاده کرد.این امکانات باعث رشد فکری در کودکان می شود.

ویژگی مهم در طراحی این مهد کودک جدایی از طرح های آموزشی سنتی، ارائه مناطق دسته بندی شده ی هوشمند و خلاقیت در طراحی فضا ها می باشد، هم چنین چند عملکرده بودن، این اجازه را به کودکان می دهد که به هر فضایی که دوست دارند بروند.