در حومه شهر آمستردام یک تیم شجاع از طراحان خلاق ، دانشمندان ، معماران و کارشناسان تکنولوژی بر روی خانه های آینده کار می کنند . گروه جوان در خانه پایدار ( (Sustainer home از افزایش اجاره میترسند . شهر های آینده که به تامین انرژی خود خیلی  مطمئن نیستند ، بنا بر این تصمیم گرفته اند تا خانه ایی مقرون به صرفه برای خود تولید کنند . بی نیازتر و قابل انعطاف تر از هر چیزی که در بازار امروز می باشد . این گروه بر روی چهار ویژگی فوکوس کردند انرژی ، گرمایش، آب و باد . جمع آوری آب و دفع فاضلاب و مواد و متریال همگی بدون وابستگی انجام میشود . نتیجه ی کار آنها خانه ایی کاملا غیر وابسته و خود ساخته بود که همه نیاز های خود را به تنهایی تامین کرده و با قیمتی که برای همه در دسترس باشد. برق مورد نیاز برای خانه با پنل خورشیدی و آسیاب بادی به صورت ترکیبی تامین میشود . که شما را مطمئن سازد که انرژی خانه را در شرایط مختلف در طول سال به طور منظم تامین میکند . یک پمپ حرارتی کار آمد همراه با عایق درجه بالا باعث می شود خانه را در زمستان گرم و در تابستان سرد کند . آب باران از روی پشت بام در ظرفی ذخیره می شود و برای نوشیدن تصفیه می شود همه ی آب مصرفی از فیلتر هاوفیت عبور میکند که یک فیلتر گیاهی می باشد و دوباره به زمین بر میگردد در ساخت خانه پایدار سعی شده است از متریال هایی استفاده شود که همگی به طبیعت برگردد و وارد چرخه ی بازیاف شوند. این خانه ساخته شده برای نسل حال و آینده می باشد . برنامه ی آینده ی این شرکت بر آن است که با این روش اقدام به ساخت هتل ،کلبه ، و حتی خانه های اضطراری برای مواقع اضطراری که دسترسی به آنها مشکل است را بسازد.
1)ایده ساخت این پروژه چگونه در یک شرکت حمل و نقل به وجود آمد؟
سل ون کمپن: به نظر من چند نکته اصلی باعث به وجود آمدن این ایده شد و نهایتا شروع برای ساخت محلی  برای زندگی با شرایط ایده آل شد. در ایده های اولیه ایجاد یک ون برای سکونت مد نظر بود و پس از آن محفظه ایی که بسیار بزرگتر بود مورد بررسی قرار گرفت و همچنین مفهموم حمل محل سکونت را نیز ممکن ساخت. و اینگونه توانستیم به فضایی فوق العاده انعطاف پذیر دست یابیم . در روند این پروژه و بررسی میزان و نیاز های انژی به مدت بیست سال به طور منظم به بررسی الگو های مصرف خانواده ها  و شرایط آب و هوایی در زمان های مختلف پرداختیم . در این تابستان توانستیم یک از دست آورد هایمان را به نمایش بگذاریم اهداف اصلی ما در این پروژه : قیمت ، انعطاف پذیری، و پایداری می باشد.
2)واژه ی پایداری این روزها زیاد به گوش میخورد و آنچه شما ذکر می کنید به وضوح مفهوم پایداری می باشد ؟
فکر میکنم کاملا حق با شماست و میتوان جهت تعیین کمیت این پروژه آنرا با تولیدکنندگان و توسعه دهنگان مورد بررسی قرار داد . در زمینه پایداری ما دو جنبه کای را مورد بررسی قرار دادیم اجتماعی و محیطی
از دید اجتمایی هدف ما ساخت خانه ایی برای افرادی می باشد که نمی توانند بدون انعطاف به راحتی زندگی کنند .
و اما از لحاظ محیطی دید ما فراتر می باشد و در حال تلاش برای ساخت خانه ایی کاملا پیایدار و بدون وابستگی می باشد که همچنین در طول ساخت سعی شده است از پایدار ترین مواد استفاده شود . برای مثال استفاده از نی های فشرده شده در ساخت دیوار ها میباشد . به طور کلی موادی که در این پروژه استفاده میگردد از لحاظ طول عمر و نحوه ی ساخت بررسی می شوند.
3)شما در راستای پروژه ی خود از پنل های خورشیدی ، آسیاب های بادی، و سیستم های زهکشی استفاده میکنید حال به نظر شما روش زندگی مردم باید تغییر کند؟
به طور مختصر می توانم بگویم ما برای تحقق به این هدف مدت های زیادی به بررسی خانواده ها از هر لحاظ پرداختیم . در نتیجه یکی از پیشنهاد های ما استفاده از مزیت نمایش مصرف انرژی می باشد که توسط این تکنولوژی شما میتوانید میزان مصرف و مقدار ذخیره انرژی خود را ببینید و جهت ذخیره ی آن کوشا باشید. البته برخی مصارف اجتناب ناپذیر میباشند برای مثال دوش گرفتن که باید مورد بررسی بیشتر قرار گیرد و این موضوع را باید در نظر داشته باشیم که منابع آبی ما در خطر می باشد و این منبع همیشگی نیست.

منبع : www.designboom.com