نامزد نهایی جایزه آقاخان در سال ۲۰۱۶ اعلام شدند که سه پروژه ایرانی در میان آنها دیده می شود. این پروژه ها که توسط هیئت داوران مسابقه از میان ۳۴۸ اثر ارسالی انتخاب شده اند با هم به رقابت می پردازند.

بازسازی خانه منوچهری

کاشان – ایران

مجموعه اقامتی خانه منوچهری در بافت تاریخی شهر کاشان واقع شده است. این خانه یکی از نمونه های باارزش معماری سنتی ایران به شمار می رود. بازسازی آن با نظارت استاد حلی در انتهای سال ۱۳۸۹ شمسی به پایان رسیده است. مرمت این بنا با رعایت بالاترین استانداردهای جهانی و افزودن تجهیزات مدرن جهت احیای کاربری آن صورت گرفته است.

پل طبیعت

تهران – ایران

معمار: لیلا عراقیان, علیرضا بهزادی

پل طبیعت یک سازه سه طبقه در اراضی عباس آباد می باشد که برای عبور پیاده از بالای بزرگراه مدرس ساخته شده است. عابران با گذر و توقف بر روی این پل شاهد مناظر شهر تهران از ارتفاع ۴۰ متری سطح زمین می باشند. مساحت آن هفت هزار متر مربع است، حدود ۷۳۰ متر مربع فضای سبز و ۴۸۰ متر مربع رستوران، کافی شاپ و فضاهای تفریحی دارد. این پل دارای ۵۱۰۰ متر مربع فضای پیاده روی می باشد. یکی از بزرگترین پل های پیاده در خاورمیانه می باشد که در طراحی سازه آن از جدیدترین تکنولوژی های ساخت سازه های فلزی استفاده شده است.

خانه ۴۰ گره

تهران – ایران

معمار: حبیبه مجد آبادی، علیرضا مشهدی میرزا

فرش ایرانی زبانزد جهانیان است و آجر نیز جزئی جدانشدنی از معماری تاریخی ایران می باشد. در این ساختمان این دو با هم ترکیب شده اند تا یک نمای مدرن و زیبا را بوجود آورند. این ساختمان ۵ طبقه دارای ۱۰ واحد مسکونی کوچک می باشد. این ساختمان با هزینه های کم و نیروی کار ساده اجرا شده است. به منظور قابل فهم بودن دیتال های ساختمان، روش های اجرایی آن ساده شده تا نیروی اجرایی به راحتی قادر به اجرای آن باشد. هدف طراحی و ساخت، ایجاد ساختمان های زیبا و در عین حال ارزان بوده است.