بازسازی

پروژه ی طراحی داخلی مطب دکتر فاتحی و دکتر امینی

نقشه سه بعدی مطب

در بهار سال 92 خانم دکتر امینی به همراه همسرشون برای طراحی مطب مشترکشون به دفتر ما مراجعه کردند. این زوج از طرف یکی از همکارانشان برای انجام خواسته هاشون به دفتر ما معرفی شدند.
مطب یک ساختمان پزشکی در خیابان آمادگاه و دارای دو اتاق و یک سرویس و یک سالن بود. خواسته ی اصلی آنها برای مطب، طراحی دو اتاق مجزا یکی معاینه دندانپزشکی برای آقای دکتر فاتحی و یک اتاق معاینه گوش و حلق و بینی برای خانم دکتر امینی بود. که هر یک برای اتاق های معاینه ی خودشون ایده های جالبی داشتند.

 

برای اتاق انتظار نظر خانم دکتر استفاده از رنگ صورتی و گل های رز بود طراحان ما در آرانو از این ایده استقبال کردند و ما در ورودی مطب و سالن انتظار از رنگ های شاد و نورپردازی نیمه پنهان استفاده کردیم به دلیل اینکه در زمان انتظار حس خمودگی و کسالت و یکنواختی از بین بره و فضا از حالت کلیشه ای و چهارچوب وار مطب ها که اغلب برای کودکان ناراحت کننده است خارج بشود . در دیواره های سالن از کاغذ دیواری ها و و از طرح گل رز در دیوارها به صورت حکاکی محو استفاده کردیم تا با رنگ صورتی که در فضا وجود دارد حس لطافت و اسایش بصری آن کامل شود.در سقف شکل هایی سیال و با شکل های آیرودینامیک فرم هایی را اجرا کردیم به دلیل اینکه این طرح ها ویژگی ذاتی اجسام در طبیعت یعنی دایره وار بودن و سیال بودن را تداعی میکنند و هم اینکه از گلبرگ های باز شده ی گل رز الهام گرفته شده که در ان ها نیز نورپردازی محوو ظریفی وجود داردو زیبایی بسیار چشم نوازی را به افراد حاضر منتقل میکند. در سایر قسمت ها هم با کنار هم قرار دادن رنگ گلبهی و کرمی ترکیب زیبایی را در محیط مطب پدید آوردیم.
نورهای استفاده شده به صورت متمرکز ، تیز و یا مستقیم نیستند و این مزیت را دارند که چشم را ازار نمیدهند و برای مطالعه در حین انتظار مناسب هستند. با این روش با ایجاد حس سکون و گردش چشم در داخل مطب باعث شدیم تا زمان انتظار با سرعت بیشتری طی بشود.
دلیل استفاده از رنگ های مختلف ابی و صورتی در مطب ها هم به درخواست مشتری و هم به دلیل این بود که از لحاظ روان شناسی استفاده ی تنها از رنگ سیاه و سفید در مطب پزشکان باعث بی قراری و بی اطمینانی برای فرد منتظر میشود پس ما از رنگ هایی شاد و در عین حال لطیف استفاده کردیم تا موجب ارامش خاطر مراجعه کنندگان باشد.

 

در ورودی اتاق های معاینه به درخواست مصرانه ی آقای دکتر فاتحی یک اتاق استریل طراحی و اجرا شد که اعتقاد داشتند که با ایجاد پنجره ای در ان که به سمت اتاق انتظار باز میشود یک حس اطمینان بین بیمار و دکتر ایجاد میشود.
برای گذشتن از سالن انتظار و رسیدن به اتاق های معاینه باید از راهرویی طولانی رد شد که به دلیل عرض نسبتا کم و طول زیاد آن طراحان آرانو از شیوه ی زیبایی استفاده کردند. بدنه ها و سقف را از جنس "های گلاس" استفاده کردند که به علت انعکاس این جنس دیوارپوش ، فضا بازتر به نظر می آید همچنین در دیوار با ایجاد مسیری دایره وار در بدنه و قرار دادن نور های ستاره ای در آن و روی سقف باعث انعکاس و روشنایی بیشتر در فضای راهرو و در نتیجه حس بهتری در ان شدند.

 

 

 

داخل مطب دندانپزشک از فرم های موجی شکل در دیوار و تنالیته ی آبی از پر رنگ تا بسیار کم رنگ استفاده کردیم به دلیل اینکه در روانشناسی ، رنگ آبی رنگ دریاها و اقیانوس ها رنگ آرامش و سیال بودن است و صدای آرامش بخش موج ها و حس طبیعی ان مکان را در ذهن تداعی میکند.در این اتاق برای جدا کردن میز دندانپزشک و یونیت دندانپزشکی از پارتیشن زیبایی با طرح قاصدک استفاده کردیم.

 

 

برای طراحی مطب دکتر امینی که جراح گوش و حلق و بینی بودند درخواست ایشون برای شبیه بودن مطب به اتاق عمل به دلیل علاقه شدیدشون به جراحی طرحی رو پیشنهاد دادیم که در آن از کاغذ دیواری رنگی و چراغ های دیواری و نورهای ستاره ای استفاده شده بود که هم به اتاق عمل شباهت داشته باشد و هم موجب آرامش بیشتری نسبت به طراحی اتاق عمل بشود که بسیار این ایده رو پسندیدند و در آخر اجرا شد.

 

 با تماس با تولید کننده های لوازم پزشکی توانستیم مدل صندلی های رنگی را برای داخل مطب سفارش دهیم.

بعد از اتمام طراحی مطب و رضایت آنها ، پروژه ی طراحی داخلی خانه مسکونی شان هم به ما پیشنهاد شد که در مطالب بعد به آن میپردازیم.

 

 

ارتباط با ما  031336618907

اینستاگرام ما https://www.instagram.com/arano_interior_design/اینستاگرام آرانو