روند طراحی و اجرای منزل مسکونی جناب آقای دکتر نیکویی که توسط تیم طراحی و اجرای آرانو صورت گرفته است:

دریک روز بهاری درسال1395خورشیدی جناب آقای دکتر نیکویی به همراه همسرشان به دفتر آرانو مراجعه کردند و در مورد آپارتمانی که در سپاهان شهر خریداری کرده بودند صحبت کردند.ایشان از طریق دکتر فاتحی مشتری قبلی آرانو که منزل و مطبشان توسط این شرکت طراحی شده بود معرفی شده و خواستار طراحی کلی پروژه بودند.این خانواده 3 نفری ساکن تهران بودند و این منزل را جهت رفت و آمدهای زیادشان به اصفهان خریداری کرده بودند.به دلیل شرایط خاص مشتری در همان روز با آنها به محل پروژه رفتیم.آپارتمان در مجتمع مسکونی پگاه سپاهان شهر واقع شده بودو حدود 15 سال قدمت ساخت داشت.

واحدی کاملا ساده که نیازهای اولیه انسانها را تامین میکرد.با آنها به کافی شاپ درسیتی سنتر رفتیم تا با خیال راحت وآرامش ازخواسته های آنها آگاه شویم.در این حین فرصتی بود تا باعلایق و روحیات آنها هرچه بیشتر آشنا شویم و راحت تربه طرح مورد نظر برسیم. خواسته ها و اولویت های آنها چنین بود: تعویض سیستم لوله کشی و تاسیسات ، نوسازی سرویس بهداشتی ،تعویض درب ها،تعویض پنجره ها و تبدیل آنها به دوجداره،تعویض کمدها وکابینت ها و درقسمت طراحی تاکیدشان بر زیبایی ،شادبودن واستفاده ازسبک مدرن بود.

روزی رو برای بازدید از آپارتمان و براورد کارها و قیمت های احتمالی به آپارتمان خریده شده رفتیم .از در ورودی که وارد شدیم با حجم زیادی از رنگ سفید براق سرامیک های کف ودیوارها و سقف روبرو شدیم نور گرم افتاب از پنجره ها کف سالن میتابید و ما را به فکر فرو برد که چطور این نور با ارزش رو به بهترین شکل استفاده کنیم.
داخل خانه شروع به گشت زدن کردیم ، دست راست ورودی آشپزخونه با کف سرامیک سفید و دیوارهای سفید بی روح ، اوپن با طرح نواری سیاه و سفید بود و کابینت هایی که با هر بار بازکردنشون صدای جیغ مانندی توی فضای خالی آپارتمان میپیچید و دوباره برای بستنشون ما رو دچار تردید میکرد که نکند بازصدای سوت بدهد و صدای آن  آنقدردر فضای خالی داخل خانه اکو شود که شیشه ها خورد شوند. کابینت ها را با درب های زنگ دارشان رها کردیم و به سمت چپ ورودی که سروس دستشویی بود رفتیم ، درب پوسته شده و کاشیکاری سفید یکدست و تاریک با وسایل اولیه و لوله آب های فلزی که رنگشان ریخته بود و دور تا دور سروس و حمام خودی نشان میدادند و سقفی که هواکش از داخل ان سر به بیرون آورده بود، از انجا عبور کردیم و به راهروی اتاقها رفتیم ، راهروی زیبا که ورودی آن یک نیم طاق مازه ای خورده بود و از همان اول قصد کردیم که آن را نگهداریم و جلوه ی بیشتری به آن بدهیم.

هر اتاق را با میزان نور و دسترسی و تهویه و کمدهای آن بررسی کردیم ، کمدها با طبقه بندی و قاب چوبی که با قلمو یک لایه رنگ سفید روی ان خورده بود. باز هم با رنگ سفید یکدست روبرو شدیم و ما را به جد مصمم کرد تا این یکنواختی را با رنگ های دیگری از فضاهای خانه بگیریم. سقف های ساده که روشنایی خانه را تنها با لامپ های کم مصرفی که از سیم مشکی رنگی اویزان بودند تامین میکردند به طور خلاصه آن روز ما از وضعیت دقیق خانه اطلاع پیدا کردیم و توانستیم کامل از روی موقعیت خانه به خانواده نیکویی توضیح بدهیم که مراحل بازسازی که قرار است روی فضاها اعمال بشود به چه صورت است و انجام آنها چقدر زمان میخواهد.

 

      

                                              

 

طبق خواست کارفرما طراحی این آپارتمان 80 متری دوخوابه آغاز شد و پروژه به دونفرازاعضای آتلیه طراحی آرانو واگذار شد.

 

آشپزخانه و سالن

در آشپزخانه با طراحان خلاق آرانو حجم های اضافه بالای اوپن را حذف کردیم و از رنگ زرد که باعث هیجان ونشاط میشود استفاده کردیم این رنگ را درکنار خاکستری نشاندیم تا رنگ را به کمال برسانیم. طرح سالن به گونه ایست که به محض ورود به ساختمان می تواند حس شادی را انتقال دهد.در آن فضای خاصی جهت نصب تلویزیون قرار گرفته است و ایده ی اصلی طوری بود که تلوزیون همچون پرده سینمایی که از سقف به کنار دیوار و پس از آن مانند به پایین کشیده شده است و با استفاده از زمینه ای روشن خواهان جلب نظر بیننده می باشد.نظرتون درباره ی لوستر های انتخابی چیه؟ طراحان آرانو برای لوستر سالن ازفرم گرد و حلقه تو درتواستفاده کرده اند تا یکنواختی فضا وطرح های مستطیل را ازبین ببرد.درضمن نورپردازی لوستر به گونه ایست که در سه حالت مختلف نوری قابلیت تنظیم نور را دارد.

 

درقسمت آشپزخانه با برداشتن حجم اضافه بالای اپن فضا را بزرگترکردیم و آن را به یک میز نهارخوری 6 نفره تبدیل کردیم این کار باعث شد خانواده از میزنهارخوری درفضای کوچک خود برخوردار و علاوه براین به علت بازبودن فضای زیر اوپن ، سالن آشپزخانه بزرگتر به نظر برسد و با به کارگیری رنگ سفید باز به بزرگتر شدن فضا کمک کردیم. چطور فضای آشپزخانه اینقدر دلباز شد؟ برای این که ما علاوه براستفاده از رنگ سفید از متریال های کاملا انعکاس دهنده نور فضای بین کابینت ها وهمچنین کنار وبالای سر اوپن را پوشاندیم و با استفاده از سه لوستر مشکی رنگ نور را بر روی میز غذا متمرکز نمودیم.

 

اتاق خوابها
برای اتاق خوابی که مربوط به پسرخانواده بود متریال آجر را برگزیدیم و یک میزگرد که با استفاده از لامپی به همان صورت حس تمرکز بر روی میز را ایجاد کردیم .این میزهم به منظور مطالعه و هم برای نوشیدن چای وقهوه با دوستان تعبیه شده است واز رنگهای گرم قرمز و زرد در کنار آجر برای صمیمی تر کردن این فضا استفاده کردیم.و به جای تخت خواب کاناپه ای که قابلیت تبدیل شدن به تخت خواب را داشت (به کاربردیم) و با به کارگیری آینه بر روی درب کمدها فضای اتاق را بزرگتر و روشنتر کردیم. تابش نو خورشید بر روی دیوارهای زرد باعث نشاط هرچه بیشتر این فضا گردید و در قسمتی از اتاق که به وسیله دو ستون احاطه شده بود با ساخت یک کتابخانه L شکل این فضا را احیا نمودیم.
در اتاق خواب دوم که برای والدین در نظر گرفته شده بود براساس علایقشان رنگ فیروزه ای و طلایی را در کنار سفید انتخاب و با به کارگیری یک حجم U شکل برعکس در بالای تخت حجم طلایی را سبک تر کردیم.
در فضای حمام با ایجاد دیوارشیشه ای قسمت دوش را از سایرقسمت ها جدا کردیم وبا استفاده از کاشی های برجسته آبی آرامش و حس تمیزی را به این فضا القا نمودیم . دستشویی که در فضای ورودی این واحد قرار داشت رنگ زرد وخاکستری را به کار بردیم تا بتوانیم فضایی همگون را ایجاد کنیم.

چالش های روند پروژه

به دلیل اینکه خانواده نیکویی در تهران اسکان داشتند ارتباط و همفکری برای طرح و دکور از طریق شبکه های اجتماعی و ایمیل و تلگرام انجام میشد ولی دیدن روحیات و خصوصیات فردی انها با این روش خیلی راحت نبود و از انجایی که دقت و ریزبینی خانم ها در اکثر مواقع ، به خصوص در مورد انتخاب رنگ اتاقها، بیشتر از آقایان است و طراح ما که خانمی بسیار با سلیقه و خلاق هست در طراحی برای افراد دقت و توجه ویژه ای به عواطف و خصوصیات افراد نشون میدهد .به همین خاطر به منزل دکتر در تهران دعوت شدیم و اینگونه شد که رابطه صمیمی و گرمی بین ما و خانواده نیکویی به وجود اومد.
اگر بخواهیم در باب سختی ها و پستی و بلندی های کار صحبت کنیم علاوه بر لوله های فرسوده و پر از نشتی تاسیسات و تعویض آنها (مازاد بر طرح اصلی) باید از همسایه های حساس عزیزی گفت که در اکثر زمانها نظراتشون رو با ما عنوان میکردند.در هنگام تخریب و تخلیه و نخاله های ساختمانی از بالابر که به خارج از ساختمان متصل بود استفاده کردیم تا حداقل سرو صدا و آزردگی رو در داخل ساختمان برای انها داشته باشیم و همانطور که گفتیم حساسیت بالای همسایگان همچنان وجود داشت و باعث رفت وآمد و دیدارهای جالب و اکشن شد.

فکر میکنید مهمترین اصل در چیدن خونه چه چیزی هستش؟ بله ، خرید لوازم مناسب برای هر اتاق . در هر خریدی برای خانه دقت و توجه به ظرافت از اصول کار هست علی الخصوص وقتی در حال انتخاب قاب و نقاشی برای دیوارهای رنگی هستید .برای این موضوع حتما باید از طراح خبره و خوش سلیقه ی ما کمک گرفت.انتخاب تصویرهایی که هم با هم کیفیت مناسب و هم با بودجه همخوانی داشته باشند کار راحتی نبود.
از چالش های طراحی بگیم که در طراح یکی از اتاقها دیواری با نمای آجر به ترکیب رنگ گرم پیشنهاد کردیم که با استقبال از طرف همسر و پسر دکتر نیکویی قرار بر اجرا شد و زمان تحویل خانه ،آقای دکتر نیکویی از طرح فوق العاده راضی و خوشحال بودند.

کم و بیش خلاصه ای از نوسازی این پروژه در اختیار شما عزیزان گذاشتیم که هم با روند و شیوه ی کار ما اشنا بشید و هم اطمینان داشته باشید ما همیشه برای شما مشتریان خوبمون بهترین و ناب ترین ایده ها رو اجرا میکنیم.

 

 

 

 

 

.